Wyjazd z plecakiem w góry – co ze sobą zapakować

Date:

Share:

Góry przez cały rok cieszą się ogromną popularnością. O ile większość turystów wybiera się na popularne, ale łatwe szlaki, o tyle jest też sporo osób, które decydują się na zabranie ze sobą plecaka i dłuższą wędrówkę. Jednak taka wycieczka wymaga odpowiedniego przygotowania oraz zabrania ze sobą niezbędnego wyposażenia.

Dlaczego wybierając się w góry należy się odpowiednio przygotować?

Nawet niewysokie góry mogą być dużym wyzwaniem, zwłaszcza jeśli zmienią się warunki atmosferyczne na szlaku. A co dopiero wysokie szczyty, na które bez odpowiedniego doświadczenia i ekwipunku raczej nie powinno się wchodzić. Dlatego też planując dłuższą górką wycieczkę należy zadbać o to, żeby zapakować do plecaka wszystkie potrzebne przedmioty. Na górskich przełęczach nie znajdzie się zbyt wiele sklepów spożywczych czy technicznych, a do niewielkiej ilości otwartych schronisk trzeba iść niekiedy kilka czy kilkanaście godzin. A że na wyższej wysokości panują bardzo różne i szybko zmieniające się warunki atmosferyczne, to przed wyruszeniem w podróż trzeba sprawdzić, czy się zabrało wszystko ze sobą.

Co zabrać ze sobą na wycieczkę górską

Lista przedmiotów do zabrania ze sobą w góry nie jest krótka, ale z uwagi na bezpieczeństwo nie można pominąć żadnego jej elementu.

Zapasowa odzież

Jak już wspominaliśmy, pogoda w górach zmienia się bardzo szybko, w ciągu kilkunastu minut z pięknego słońca może się zrobić solidna ulewa. Dlatego obowiązkowo należy mieć w plecaku odpowiedni zapas ubrań. Zarówno na zmianę, na wypadek zmoczenia, jak też grubszych, gdyby zrobiło się zimno. Ratownicy bardzo często muszą wyruszać z pomocą do turystów, którzy zostali zaskoczeni na szlaku zmianą pogody i z powodu wychłodzenia nie mogli dalej samodzielnie iść.

Latarki z bateriami

Teoretycznie można zaplanować czas na przejście danej trasy, ale w praktyce może się okazać, że kogoś zastanie noc jeszcze na szlaku. W takim wypadku poruszanie się bez żadnego źródła światła jest niemożliwe i niebezpieczne, dlatego zawsze należy mieć ze sobą odpowiedni zapas światła. Najlepiej jeśli byłaby to latarka czołowa oraz druga zapasowa, wraz z kompletem zapasowych baterii.

Telefon z powerbankiem

Sprawny telefon to konieczność na każdej górskiej wycieczce. Jeśli cokolwiek się stanie, jakiś wypadek czy zabłądzenie, to można będzie wezwać pomoc. Bardzo przydanym przedmiotem będzie też naładowany powerbank. Współczesne smartfony dość szybko się rozładowują, a dodatkowy zapas energii może się bardzo przydać w nieprzewidzianej sytuacji.

Jedzenie i picie

Górskie wędrówki wymagają energii, a ta musi być w jakiś sposób uzupełniana. Szczególnie ważne jest regularne uzupełnianie płynów, żeby nie doprowadzić do odwodnienia organizmu. Jeśli chodzi o jedzenie, to bardzo dobrze sprawdzają się różnego rodzaju batony energetyczne, ale każdy sam będzie wiedział, co mu najlepiej będzie smakować. Ważne jest to, żeby tego jedzenia zabrać odpowiednią ilość, tak aby starczyło na całą wędrówkę. Jeśli chodzi o picie, to duże znaczenie ma pora roku. W lecie lepsza będzie woda lub napoje izotoniczne, zimą na pewno się przyda termos z gorącą herbatą.

Apteczka

Podczas górskiej wędrówki mogą się zdarzyć różne sytuacje awaryjne, na przykład skaleczenia czy obtarcia. Warto w plecaku mieć więc niewielką apteczkę z podstawowym wyposażeniem. Jeśli idzie się w grupie, to nie każdy uczestnik musi ją mieć, ale przynajmniej jedna powinna się znaleźć.

Okulary przeciwsłoneczne

Górskie słońce jest bardzo niebezpieczne dla oczu, z uwagi na zwiększoną ilość promieniowania UV. Dlatego o ile na rowerze czy spacerach często się zapomina o okularach przeciwsłonecznych, to w górach są one obowiązkowe.

Dokumenty, pieniądze, ubezpieczenie

O dokumentach i pieniądzach chyba nie trzeba nikomu przypominać, ale o ubezpieczeniu już tak. W naszym kraju nie jest ono konieczne, ale wybierając się za granicę koniecznie trzeba je wykupić. Jeśli zdarzy się jakiś wypadek i będzie potrzebna pomoc służb medycznych, to każda tego typu akcja będzie bardzo kosztowna. A bez ubezpieczenia jej koszty będą do pokrycia z własnej kieszeni.

━ więcej podobnych

Gdzie szukać kuponów rabatowych? Oto 10 źródeł, z których możesz skorzystać.

W obliczu rosnących cen, każda możliwość zaoszczędzenia jest na wagę złota. Dlatego też kupony rabatowe, promocje, i zniżki są tak chętnie poszukiwane przez polskich...

Co to jest dieta FODMAP i dla kogo jest przeznaczona?

Dieta FODMAP to podejście żywieniowe, które zyskało uznanie szczególnie wśród osób doświadczających problemów jelitowych związanych z nietolerancją pokarmową. Jest to plan dietetyczny bazujący na...

Jak zaplanować idealny weekend w górach?

Każdy z nas potrzebuje czasem oderwać się od codziennego zgiełku i rutyny. Planowanie weekendu w górach może być idealnym sposobem na regenerację sił i...

Jak zabezpieczyć swoje dane w chmurze?

W obecnych czasach tech rewolucję kształtuje możliwość przechowywania ogromnych ilości danych w tzw. chmurze. Dynamiczny rozwój tego rozwiązania i rosnąca świadomość korzyści płynących z...

Jakie są korzyści z uprawiania jogi?

Joga to nie tylko popularny rodzaj aktywności fizycznej, ale przede wszystkim kompletny system wspierający zdrowie zarówno ciało, jak i umysł. W swej istocie, jest...

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj