Systemy ERP – dlaczego są obecnie kluczowe w każdej dużej firmie

Date:

Share:

W obecnych czasach nie da się dobrze zarządzać dużą firmą za pomocą zeszytu czy Excela. Niezbędne jest wdrożenie odpowiednio dopasowanego systemu ERP, dzięki któremu można mieć kontrolę nad wszystkimi obszarami działalności.

System ERP – jakie ma możliwości

Wsparcie codziennych procesów w firmie za pomocą nowoczesnych rozwiązań informatycznych to duży przeskok jakościowy jeśli chodzi o szybkość i wydajność pracy. Systemy ERP to obecnie standard w każdej większej firmie handlowej czy produkcyjnej, w praktyce bez takiego wsparcia ciężko myśleć o utrzymaniu konkurencyjności na rynku. Z reguły takie systemy obejmują większość lub nawet wszystkie najważniejsze obszary działalności. W wersji bazowej będzie to gospodarka magazynowa, zakupy, sprzedaż, księgowość i raportowanie. Zależnie od potrzeb można taki system rozbudować również o moduł produkcyjny, kadrowo-płacowy czy serwis z usługami. Ogromną zaletą zintegrowanych systemów jest spójność danych. Raz wprowadzony klient będzie widoczny od razu we wszystkich modułach, więc nie trzeba go będzie osobno w każdym z nich uzupełniać. Wspólna baza to znacznie lepszy i efektywniejszy obieg informacji, a to przekłada się w wymierny sposób na mniejsze koszty. Dodatkowo dobrze wdrożony system ERP można rozszerzać o dodatkowe moduły i funkcjonalności, a także integrować z innymi programami firm zewnętrznych.

Korzyści płynące z uruchomienia systemu ERP

Wdrożenie systemu ERP to kosztowna inwestycja, zarówno jeśli chodzi o same środki na to przeznaczane, jak też z uwagi na zmiany organizacyjne. Niemniej wydanie kilkuset tysięcy czy nawet kilku milionów złotych szybko powinno się zwrócić z uwagi na liczne korzyści płynące z takiej inwestycji i czasami kilku lat pracy przy wdrożeniu.

  1. Lepsza komunikacja w firmie

Wdrożenie systemu ERP znacząco poprawia przepływ informacji w firmie. Każdy zarejestrowany dokument jest od razu widoczny dla innych działów, dzięki czemu nie trzeba za każdym razem nosić dokumentów czy dzwonić żeby się o coś dowiedzieć. W nowocześnie zarządzanej firmie wszystkie działy muszą ze sobą współpracować, a dzięki informatycznym rozwiązaniom ta współpraca jest znacznie efektywniejsza.

  1. Szybsza i sprawniejsza praca

Fakturę można wypisać ręcznie w Excelu, a można za pomocą kilku kliknięć wygenerować ją w systemie ERP. Wiadomo co będzie szybsze, wiadomo co będzie wymagało mniej pracy. Systemy ERP posiadają mnóstwo funkcjonalności pozwalających usprawnić codzienną pracę. Wiele z tych funkcjonalności to automatyzacja często powtarzanych czynności, dzięki czemu pracownicy nie muszą na nie tracić cennego czasu, a mogą się zająć ważniejszymi sprawami.

  1. Dostęp do raportowania

Dzięki temu, że wszystkie informacje znajdują się w jednej bazie danych, to kadra zarządzająca ma dzięki wdrożeniu systemu ERP dostęp do szerokiej gamy raportów i analiz. Mogą one obejmować sprzedaż wraz z kosztami, informacje o zgromadzonych zapasach, a także różnego rodzaju kwestie księgowe i finansowe. To co jest też bardzo ważne, to fakt, że raportowanie odbywa się w czasie rzeczywistym, na aktualnych danych.

  1. Ograniczenie kosztów

Mimo że początkowe koszty wdrożenia systemu ERP do najmniejszych nie należą, to jednak bardzo szybko zwracają się one każdej firmie. Przede wszystkim z powodów, które zostały wcześniej wymienione – większa efektywność pracy, sprawniejsza praca i dostęp do kompleksowych danych. Ale to wszystko ostatecznie przekłada się na obsługę klienta – także lepszą, szybszą i bardziej efektywną.

  1. Większa konkurencyjność na rynku 

Współczesny rynek jest bardzo konkurencyjny, wygrywa ten kto lepiej i szybciej obsłuży klienta. Jak bardzo może w tym pomóc wdrożenie systemu ERP wiedzą najlepiej firmy, które to zrobiły. Dzisiaj przewagę zdobywa się dzięki sprawności i szybkości działania, a do tego niezbędne jest solidne informatyczne wsparcie. Dlatego chcąc poważnie konkurować z innymi firmami nie ma możliwości zrobienia tego bez wdrożenia jakiegoś systemu ERP.

━ więcej podobnych

Gdzie szukać kuponów rabatowych? Oto 10 źródeł, z których możesz skorzystać.

W obliczu rosnących cen, każda możliwość zaoszczędzenia jest na wagę złota. Dlatego też kupony rabatowe, promocje, i zniżki są tak chętnie poszukiwane przez polskich...

Co to jest dieta FODMAP i dla kogo jest przeznaczona?

Dieta FODMAP to podejście żywieniowe, które zyskało uznanie szczególnie wśród osób doświadczających problemów jelitowych związanych z nietolerancją pokarmową. Jest to plan dietetyczny bazujący na...

Jak zaplanować idealny weekend w górach?

Każdy z nas potrzebuje czasem oderwać się od codziennego zgiełku i rutyny. Planowanie weekendu w górach może być idealnym sposobem na regenerację sił i...

Jak zabezpieczyć swoje dane w chmurze?

W obecnych czasach tech rewolucję kształtuje możliwość przechowywania ogromnych ilości danych w tzw. chmurze. Dynamiczny rozwój tego rozwiązania i rosnąca świadomość korzyści płynących z...

Jakie są korzyści z uprawiania jogi?

Joga to nie tylko popularny rodzaj aktywności fizycznej, ale przede wszystkim kompletny system wspierający zdrowie zarówno ciało, jak i umysł. W swej istocie, jest...

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj