Prysznic czy wanna – co będzie lepsze

Date:

Share:

Wanna albo prysznic to obowiązkowe wyposażenie każdej łazienki. Oczywiście najlepiej jeśli ktoś może mieć oba te elementy wyposażenia, wtedy dalsze rozważania stają się zbędne. Jednak niewielu właścicieli domów czy mieszkań ma taki komfort, dlatego też warto się dowiedzieć, które z tych rozwiązań będzie lepsze.

Prysznic czy wanna – czy istnieje jednoznaczna odpowiedź?

Tak naprawdę nie ma jednej oczywistej odpowiedzi, czy lepszy będzie prysznic czy wanna. Oba rozwiązania mają swoich gorących zwolenników i przeciwników, oba też mają oczywiście liczne zalety i jakieś wady. Przy wyborze trzeba zwracać uwagę na kilka istotnych czynników. Bardzo ważna jest chociażby powierzchnia łazienki, jeśli będzie ona bardzo mała, to już w jakiś sposób determinuje to wybór. Duże znaczenie ma też to, kto będzie korzystał z tego elementu wyposażenia. W przypadku starszych osób, mających problemy z poruszaniem się, zapewne wygodniejszy będzie prysznic. A z kolei mając małe dzieci łatwiej się je kąpie w wannie, nie wspominając już o ogromnej ilości zabawy. Warto więc zapoznać się z poniższymi wskazówkami, być może pomogą one w ostatecznym wyborze, a na pewno dostarczą informacji, o których trzeba będzie pamiętać.

Wady i zalety obu rozwiązań

Oba rozwiązania, to znaczy wanna i brodzik, mają swoje wady i zalety, warto je wziąć pod uwagę przy wybieraniu najlepszego rozwiązania dla siebie. 

Zajmowana powierzchnia

Jeśli chodzi o zajmowaną powierzchnię, to zdecydowanie wygrywają tu prysznice. Nawet największy model będzie mniejszy od małej wanny, a w takiej tak naprawdę komfort kąpieli jest średni. Do tego niektóre modele pryszniców mogą zajmować naprawdę niewiele miejsca, co przy małym metrażu jest bardzo ważne. Dlatego jeśli ktoś jest właścicielem niedużej łazienki, to prysznic wydaje się lepszym rozwiązaniem, przy większych pomieszczeniach nie ma to już takiego dużego znaczenia.

Zużycie wody

Długie, odprężające kąpiele są świetne, ale też i trzeba więcej za nie zapłacić, co przy obecnych cenach mediów wcale nie będzie mały wydatkiem. Pod względem kosztów użytkowania zwycięzcą będzie tu prysznic. Statystycznie do napełnienia wanny potrzeba blisko 100 litrów wody, podczas gdy typowa kąpiel pod prysznicem to zaledwie 40 litrów. Oczywiście dużo też będzie zależało, jak ktoś będzie z tej wody korzystał – można bowiem w kilka minut umyć się w wannie, albo spędzić pół godziny w kabinie lejąc na siebie wodę.

Komfort użytkowania

Pod względem praktycznym wanna zdecydowanie wygrywa z kabiną prysznicową. Można się w niej wygodnie położyć i odprężyć, wygodnie wykąpać dzieci czy zrobić pranie. Jeśli będzie coś dużego do umycia czy wypłukania, to także lepiej się sprawdzi, niż mimo wszystko dużo mniejszy brodzik kabiny. Dodatkowo przy wielu modelach wanien da się zagospodarować przestrzeń pod nimi, na przykład w formie szufladek czy półek. Jednak dla starszych osób korzystanie z wanny może być pewnym utrudnieniem, a także ryzykiem z uwagi na możliwość poślizgnięcia się.

Utrzymanie w czystości

Jeśli chodzi o utrzymanie czystości to trudno tu wskazać jednoznacznego faworyta. Obecnie zarówno wanny jak i kabiny są wyposażone w antybakteryjne powłoki, które bardzo pomagają w zachowaniu higieny. Jeśli chodzi o samo mycie, to wanna wprawdzie ma ogólnie mniejszą powierzchnię niż kabina z brodzikiem, ale też nie można zapominać o tym, że warto również wyczyścić ściany wokół niej.

Preferencje użytkowników

Ostatnim aspektem, o jakim należy wspomnieć, są preferencje użytkowników. Wiele osób nie wyobraża sobie weekendu bez odprężającej kąpieli, a tego niestety w wannie nie da się zrobić. Z kolei osoby żyjące szybko i dynamicznie zapewne będą zwolennikami pryszniców – kilka minut na szybkie odświeżenie zdecydowanie im wystarczy. Dużą rolę przy decyzji będzie też odgrywało to, czy będą w mieszkaniu mieszkać małe dzieci. W ich przypadku wanna wydaje się dużo bardziej wygodna i praktyczna, choć oczywiście pod prysznicem też w razie potrzeby uda się wszystko ogarnąć.

━ więcej podobnych

Gdzie szukać kuponów rabatowych? Oto 10 źródeł, z których możesz skorzystać.

W obliczu rosnących cen, każda możliwość zaoszczędzenia jest na wagę złota. Dlatego też kupony rabatowe, promocje, i zniżki są tak chętnie poszukiwane przez polskich...

Co to jest dieta FODMAP i dla kogo jest przeznaczona?

Dieta FODMAP to podejście żywieniowe, które zyskało uznanie szczególnie wśród osób doświadczających problemów jelitowych związanych z nietolerancją pokarmową. Jest to plan dietetyczny bazujący na...

Jak zaplanować idealny weekend w górach?

Każdy z nas potrzebuje czasem oderwać się od codziennego zgiełku i rutyny. Planowanie weekendu w górach może być idealnym sposobem na regenerację sił i...

Jak zabezpieczyć swoje dane w chmurze?

W obecnych czasach tech rewolucję kształtuje możliwość przechowywania ogromnych ilości danych w tzw. chmurze. Dynamiczny rozwój tego rozwiązania i rosnąca świadomość korzyści płynących z...

Jakie są korzyści z uprawiania jogi?

Joga to nie tylko popularny rodzaj aktywności fizycznej, ale przede wszystkim kompletny system wspierający zdrowie zarówno ciało, jak i umysł. W swej istocie, jest...

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj