Wybór okien do domu to trudna decyzja. Z jednej strony modele plastikowe kuszą niższymi cenami i szeregiem nowoczesnych technologii. Z drugiej jest klasyczne drewno, materiał od wieków wykorzystywany w budownictwie i mający liczne zalety. Ale jednocześnie droższe i wymagające też odpowiedniej konserwacji, żeby nie uległy zniszczeniu. Jeśli ktoś zdecyduje się na to drugie rozwiązanie, to przy zakupie powinien pamiętać o kilku ważnych rzeczach.
Zalety okien drewnianych
Klienci wybierają okna drewniane nie ze względu na cenę, ich koszty zakupu są bowiem wyższe niż modeli wykonanych z plastiku. Użycie drewna do ich produkcji daje szereg zalet, zarówno funkcjonalnych jak i estetycznych. Przede wszystkim drewno bardzo ładnie się prezentuje. Okna można oczywiście pomalować na jakiś kolor, oprócz białego wielu producentów daje możliwość wybrania z szerokiej palety barw. Ale można też zostawić naturalną strukturę, która w każdym przypadku będzie inna. Dodatkowo okna z drewna mają znacznie lepsze parametry termiczne. Ich współczynnik przenikania jest bowiem dużo mniejszy niż modeli plastikowych, co przekłada się na większą ilość ciepła w pomieszczeniu.
O czym należy pamiętać przy wyborze
Wybór najlepszych dla siebie okien drewnianych nie jest łatwą rzeczą, dlatego warto zwrócić uwagę na kilka istotnych parametrów. Dzięki temu nie tylko będą one elegancko wyglądać, ale również służyć przez wiele lat.
Konstrukcja
Okna drewniane mogą mieć różną konstrukcję, co pozwala dopasować je do konkretnego miejsca. Bardzo dobre właściwości termoizolacyjne posiadają okna jednoramowe, z uwagi na brak elementów łączących. Okna zespolone to konstrukcje składające się z dwóch skrzydeł mogących się niezależnie otwierać, przedzielonych ramą. Niektórzy klienci wybierają też okna skrzynkowe, złożone z czterech skrzydeł i mające pojedyncze szyby.
Materiał wykonania
Do produkcji okien najczęściej wykorzystuje się cztery gatunki drewna, to znaczy modrzew, dąb, świerk oraz sosnę. Wynika to przede wszystkim z tego, że mają one mały współczynnik pęcznienia przy dużej wilgotności, co jest bardzo ważne w naszej strefie klimatycznej. Najczęściej producenci sięgają po sosnę, gatunek ten jest stosunkowo tani, łatwy w obróbce i impregnacji. Okna sosnowe nie są tak trwałe jak modrzewiowe czy dębowe, ale bez problemów posłużą wiele lat. Dąb i modrzew oznaczają wyższą cenę, ale jest to związane z lepszymi parametrami i przede wszystkim wysokimi kosztami samego surowca.
Współczynnik przenikalności cieplnej
Ogólnie uważa się, że okna drewniane będą miały niższy współczynnik cieplny od aluminiowych, ale ostatecznie i tak będzie on zależał od konkretnego modelu. Jednostką opisującą ten współczynnik jest W/m2K, i im będzie on niższy, tym lepsze parametry termoizolacyjne będzie miało okno. Polskie normy przewidują, że nie powinien on być niższy niż 1,6 W/m2K, ale warto poszukać modeli z lepszą wartością.
Liczba komór
Jeszcze do niedawna najbardziej popularne były okna z jedną komorą, oddzieloną dwoma szybami i gazem szlachetnym w środku. W nowych konstrukcjach stosuje się obecnie profile dwukomorowe lub nawet trzykomorowe, które charakteryzują się znacznie lepszymi parametrami. Warto przyjrzeć się szerokości komory, nie powinna być ona większa niż 16 mm, bo może dochodzić do niekorzystnego zjawiska konwekcji gazu.
Okucia
Temat okuć jest trochę pomijany przez kupujących, a ich jakość ma ogromny wpływ na funkcjonowanie i wytrzymałość okna. Co z tego, że drewno i szyby wytrzymają przez wiele lat, jeśli w pewnym momencie nie da się otworzyć okiennicy z powodu uszkodzenia zawiasu? Dlatego warto zorientować się przed zakupem, czy okucia są jakiegoś sprawdzonego producenta, czy coś sprowadzonego z Chin.
Izolacyjność akustyczna
Ten parametr też jest często pomijany przy szukaniu, a będzie on dość istotne znaczenie, jeśli okna będą wstawiane w budynki znajdującym się w ruchliwym, hałaśliwym miejscu. Im współczynnik ten będzie większy, tym okno posiada lepsze właściwości akustyczne.