Kwasy omega-3 – w jaki sposób mogą pomóc w profilaktyce zdrowotnej

Date:

Share:

O kwasach omega-3 i ich dobroczynnych właściwościach na zdrowie słyszał praktycznie każdy z nas. Ale nie każdy potrafi powiedzieć czym dokładnie te kwasy są i jakie mają właściwości, warto więc zapoznać się z poniższym artykułem i uzupełnić swoją wiedzę.

Czym są kwasy omega-3

Kwasami omega-3 nazywamy nienasycone kwasy tłuszczowe, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Odgrywają one bardzo ważną rolę w prawidłowej pracy mózgu, ale mają znacznie szersze działanie. Niestety nie jesteśmy wstanie sami ich wytworzyć, dlatego należy zadbać o ich odpowiednią ilość w pożywieniu. Pod względem chemicznym kwasami omega-3 nazywa się kwasy należące do rodziny nienasyconych, a podwójne wiązanie jest zlokalizowane przy trzecim atomie węgla od końca. Najważniejszą rolę odgrywają trzy rodzaje tych kwasów, to znaczy a-linolenowy, dokozaheksaenowy oraz eikozapentaenowy. To właśnie one są odpowiedzialne za prawidłową pracę mózgu, poprawiają stan wzroku i pozytywnie wpływają na skórę. Jednym z najlepszych źródeł tego składnika pokarmowego są ryby, dlatego tak ważne jest ich regularne spożywanie. Ale warto też pamiętać o olejach, na przykład lnianym, rzepakowym czy sojowym, one z kolei zawierają przede wszystkim kwas a-linolenowy. Codzienną dietę można uzupełnić o suplementy dostępne w aptece.

Na co pomagają kwasy omega-3

Działanie kwasów omega-3 jest bardzo wszechstronne, pozytywnie wpływają one na wiele obszarów funkcjonowania naszego organizmu. Ich regularne spożywanie to lepsza kondycja mózgu, wzroku, skóry czy serca, a to przekłada się na lepsze i życie.

Poprawa pracy mózgu

Naukowe badania wielokrotnie dowiodły, że kwasy omega-3 bardzo pomagają w funkcjonowaniu układu nerwowego. Osoby regularnie je spożywające mają lepszą zdolność do zapamiętywania i myślenia, a dodatkowo są w pewien sposób chronione przed chorobą Alzheimera. Szczególnie ważne jest dostarczenie ich w odpowiedniej ilości dzieciom, które dzięki temu mają lepszą koncentrację i lepiej się rozwijają fizycznie i psychicznie.

Poprawa pracy serca

Ogromny potencjał tkwi w kwasach omega-3 jeśli chodzi o profilaktykę i dbanie o stan układu krążenia. Przede wszystkim obniżają poziom złego cholesterolu i podwyższają dobrego, co zapobiega powstawaniu miażdżycy. Ale też rozrzedzają krew, dzięki czemu krwinki mniej się przyklejają do ścianek naczyń, a to zaś chroni przed zakrzepami i zatorami. Takie działanie zmniejsza też ryzyko wystąpienia jednej z najczęstszych chorób serca, to znaczy zawału.

Poprawa pracy wzroku

Kwas DHA, czyli dokozaheksaenowy, to jeden z ważniejszych składników siatkówki oka, jest odpowiedzialny za wzmocnienie jej struktur komórkowych. Jego niedobór może doprowadzić do poważnych problemów ze wzrokiem, szczególnie u osób starszych. To właśnie u nich często rozwija się zwyrodnienie plamki żółtej, które w wielu przypadkach prowadzi do ślepoty. Regularne spożywanie kwasów omega-3 znacząco chroni przed rozwojem tej groźnej choroby.

Wzmocnienie układu ruchu

Kwasy omega-3 poprawiają wchłanianie wapna, a ono ma fundamentalne znaczenie dla stanu naszych kości. Ale to niejedyna ich rola przy układzie ruchowym, gdyż dieta bogata w nie pozytywnie wpływa na ogólną kondycję stawów i kości. Między innymi przez łagodzenie dolegliwości związanych z różnymi chorobami i ograniczenie ryzyka wystąpienia różnych zapaleń.

Ochrona przed nowotworami

Regularne spożywanie kwasów omega-3 ma istotny wpływ w profilaktyce przeciwnowotworowej. Ogólnie wpływają one na zwiększenie odporności organizmu, ale też skutecznie zapobiegają rozwojowi komórek rakowych. Dieta bogata w te kwasy ma również duże znaczenie już przy samym leczeniu nowotworów, zarówno przed jak i po ewentualnej operacji.

Poprawa jakości skóry, włosów i paznokci

Niedobory kwasów omega-3 mogą doprowadzić do łuszczenia się naskórka i innych niezbyt estetycznych zmian. Regularne ich spożywanie pomaga w walce z wieloma chorobami skóry, przyspiesza regenerację i gojenie się ran, a także zapobiega wypadaniu włosów i wzmacnia paznokcie.

━ więcej podobnych

Gdzie szukać kuponów rabatowych? Oto 10 źródeł, z których możesz skorzystać.

W obliczu rosnących cen, każda możliwość zaoszczędzenia jest na wagę złota. Dlatego też kupony rabatowe, promocje, i zniżki są tak chętnie poszukiwane przez polskich...

Co to jest dieta FODMAP i dla kogo jest przeznaczona?

Dieta FODMAP to podejście żywieniowe, które zyskało uznanie szczególnie wśród osób doświadczających problemów jelitowych związanych z nietolerancją pokarmową. Jest to plan dietetyczny bazujący na...

Jak zaplanować idealny weekend w górach?

Każdy z nas potrzebuje czasem oderwać się od codziennego zgiełku i rutyny. Planowanie weekendu w górach może być idealnym sposobem na regenerację sił i...

Jak zabezpieczyć swoje dane w chmurze?

W obecnych czasach tech rewolucję kształtuje możliwość przechowywania ogromnych ilości danych w tzw. chmurze. Dynamiczny rozwój tego rozwiązania i rosnąca świadomość korzyści płynących z...

Jakie są korzyści z uprawiania jogi?

Joga to nie tylko popularny rodzaj aktywności fizycznej, ale przede wszystkim kompletny system wspierający zdrowie zarówno ciało, jak i umysł. W swej istocie, jest...

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj