Chyba każdy z nas zna postać legendarnego wojownika Bruca Lee. To właśnie filmy z jego udziałem niezwykle spopularyzowały wschodnie sztuki walki i sprawiły, że stały się one ogromnie popularne na całym świecie. Bruce Lee trenował chińskie kung-fu, ale sztuk walki jest znacznie więcej, warto zatem dowiedzieć się czegoś więcej na ich temat.
Czym się wschodnie sztuki walki
Do spopularyzowania wschodnich sztuk walki niewątpliwie bardzo mocno przyczynili się aktorzy. Wspomniany już Bruce Lee był pierwszym legendarnym wojownikiem, a filmy z jego udziałem po dziś dzień cieszą się dużą popularnością. Ale gwiazd kina akcji jest znacznie więcej, każdy z nich prezentuje inny styl walki, który dzięki temu zyskuje duże zainteresowanie. Trzeba jednak pamiętać, że to co pokazywane jest na ekranie to niekoniecznie to samo, co trenowanie w rzeczywistości. Większość sztuk walki wywodzi się z krajów azjatyckich, to znaczy Chin, Japonii czy Korei. Walka gołymi pięściami i nogami przed wiekami była koniecznością, gdyż mieszkańcy tych krajów nie mieli możliwości dostępu do broni, a czasy w których żyli niosły wiele zagrożeń. Ale to, co bardzo ważne to fakt, że nauka karate, kung-fu czy ju-jitsu to nie tylko bezmyślne bicie się – to raczej styl życia, a umiejętności walki to jedynie dodatek do całej filozofii, jaka się z tym wiąże. Prawdziwi mistrzowie umieją kontrolować agresję, unikają konfliktów, a swoją siłę wykorzystują wyłącznie w ostateczności.
Wschodnie sztuki walki – krótka charakterystyka
Mimo że dla wielu osób wszystkie sztuki walki wyglądają bardzo podobnie, to w praktyce ogromnie się one od siebie różnią. Warto zatem poznać te najbardziej popularne i dowiedzieć się czegoś więcej na ich temat.
- Kung-fu
Kung-fu to jedna z najstarszych i najbardziej popularnych sztuk walki. Jest ona bardzo różnorodna, mnogość stylów pozwala każdemu znaleźć taki, który mu będzie najbardziej odpowiadał. Wszystkie te style są inspirowane ruchami dzikich zwierząt, i od tego też biorą się ich nazwy. Oglądając mistrzów kung-fu od razu rzuca się w oczy ich niesamowita gibkość i zręczność, co w połączeniu z szybkością robi niesamowite wrażenie.
- Karate
Karate dosłownie oznacza puste dłonie, i faktycznie ta sztuka walki wykorzystuje przede wszystkim pięści i stopy. Przed wiekami mieszkańcy Okinawy nie mogli nosić broni, więc zaczęli jako broń wykorzystywać własne kończyny. Z doskonałym rezultatem, choć dojście do mistrzowskiego poziomu wymaga wiele lat ciężkich ćwiczeń. W karate szczególny nacisk kładzie się na charakter i samoobronę.
- Taekwondo
Jest to jedna z najbardziej efektownych sztuk walki. Dynamiczne kopnięcia, często z obrotami budzą podziw, ale dojście do takiego poziomu wymaga wieloletniego treningu. Taekwondo pochodzi z Korei, zostało stworzone w celach militarnych, ale dopiero w XX wieku zmienił się jego charakter. Adepci tej sztuki walki muszą być odważni, grzeczni, rzetelni i wytrwali, a także umieć zachowywać samokontrolę.
- Ju-jitsu
Ju-jitsu uważane jest za pierwowzór wszystkich japońskich sztuk walki, jego początki sięgają bowiem XVII wieku. Styl ten nastawiony jest przede wszystkim ustępliwość i łagodność. Mało jest dynamicznych kopnięć, natomiast znacznie więcej dźwigni, duszeń, trzymań czy bloków. Walka w ju-jitsu jest prowadzona w taki sposób, żeby jak najbardziej wykorzystać ruchy przeciwnika przeciwko jemu samemu.
- Aikido
Kolejną japońską sztuką walki jest aikido, tak samo jak inne stawia ono przede wszystkim na samoobronę i w razie możliwości unikanie walki. Wiąże się też z nią duży szacunek dla przeciwnika i nauczyciela, w połączeniu ze skromnością i odwagą. W aikido bardzo dużą wagę przykłada się do spostrzegawczości i szybkości, a ważnym elementem treningu jest ćwiczenie koordynacji ruchowej.
- Judo
Techniki judo to głównie obalenia i rzuty, bardzo mało jest w nich dynamicznych uderzeń i kopnięć. Ta sztuka walki wyrabia samodyscyplinę, a także uczy szacunku dla przeciwnika i postępowania fair play.