Jakie cechy powinien posiadać dobry program antywirusowy

Date:

Share:

Wirusy atakujące komputery i urządzenia mobilne są niestety bardzo powszechnie, i brak ochrony przed nimi może się skończyć poważnymi konsekwencjami. Jednak nie wystarczy zainstalować jakikolwiek program, żeby być bezpiecznym, ważne jest to, żeby należycie zabezpieczał on przed wszelkimi zagrożeniami.

Dlaczego warto używać programów antywirusowych

Przy pomocy komputerów czy smartfonów wykonujemy coraz więcej czynności. Nie tylko związanych z rozrywką i zabawą, ale też i znacznie poważniejszymi tematami, takimi jak logowanie do urzędów czy zarządzanie finansami. Dlatego też pozostawienie takiego sprzętu bez żadnej ochrony to wręcz zaproszenie przestępców do skorzystania z niego. Zwłaszcza że zagrożenia są tak liczne, że można zainfekować swój sprzęt wirusem nawet nie wiedząc kiedy. Wystarczy wejść na niewłaściwą stronę, żeby pobrać złośliwy kod. I jeśli na urządzeniu nie będzie żadnego zabezpieczenia, to taka infekcja najpewniej zakończy się czymś poważniejszym. Przestępcy stosują coraz bardziej wyrafinowane metody, doskonale znają psychologiczne sztuczki, więc nawet bardzo ostrożne osoby w pewnym momencie mogą stać się ofiarą. Dlatego też tak ważne jest, żeby każde urządzenie podpięte do sieci miało zainstalowany dobry program antywirusowy. Jak taki jednak wybrać, jeśli na rynku jest tak dużo propozycji, a każdy producent reklamuje swój produkt jako najlepszy?

Najważniejsze cechy dobrego programu antywirusowego

Aby można było powiedzieć, że dany program antywirusowy jest dobry, to przede wszystkim musi być skuteczny. Cóż bowiem po takim, który dużej części zagrożeń nie wyłapie, a tym samym nie zapewni odpowiedniej ochrony. Ale to nie wszystko, bo takie narzędzia powinny posiadać jeszcze kilka istotnych cech, na które należy zwrócić uwagę przy wyborze.

Ochrona w czasie rzeczywistym

To absolutna podstawa, zwłaszcza we współczesnym, bardzo dynamicznym świecie. Dobry skaner będzie w czasie rzeczywistym analizował i wykrywał wszystkie potencjalne zagrożenia. Czy to pobierając pliki z sieci, czy uruchamiając jakieś aplikacje, czy odwiedzając strony internetowe – za każdym razem trzeba się liczyć z możliwością hakerskiego ataku. I rolą programu antywirusowego jest wyłapanie tych zagrożeń i nie dopuszczenie do zainfekowania urządzenia.

Firewall

Filtrowanie ruchu sieciowego jest bardzo ważne dla bezpieczeństwa komputera, zarówno wychodzącego jak i przychodzącego. O to powinien zadbać firewall, jako jeden z najważniejszych elementów programu antywirusowego. Zadaniem firewalla jest monitoring ruchu sieciowego generowanego przez urządzenie, i blokowanie takiego, który może być potencjalnie niebezpieczny. Użytkownik sam powinien mieć możliwość definiowania, którym aplikacjom pozwoli na dostęp do sieci.

Ochrona poczty

Poczta elektroniczna to najczęściej mnóstwo ważnych informacji, dlatego zadbanie o nią to kolejne ważne zadanie antywirusa. Dobry program powinien posiadać filtr antyspamowy, który wyłapie wszystkie podejrzane wiadomości w celu ich weryfikacji. Tak samo ma się dziać z załącznikami – one również powinny w czasie rzeczywistym być skanowane, a wszelkie podejrzane pliki poddawane kwarantannie.

Wydajność i szybkość działania

Nowoczesne programy antywirusowe działają w tle w sposób praktycznie niezauważalny dla użytkownika. Co jednak nie jest regułą, bo są też takie, które potrafią bardzo mocno spowolnić działanie systemu. Duże znaczenie ma też regularne uaktualnianie bazy wirusów, najlepiej jeśli będzie się to działo codziennie.

Możliwość skanowania plików

Dobre programy antywirusowe mają możliwość skanowania dysków czy poszczególnych folderów w poszukiwaniu wirusów. Taka funkcjonalność jest bardzo przydatna w sytuacji, gdy ktoś ściąga aplikacje na swój komputer, wtedy przed ich uruchomieniem można sprawdzić, czy wszystko będzie bezpieczne. Bardzo przydatną funkcją jest możliwość sprawdzenia podpinanych urządzeń zewnętrznych, takich jak dyski czy pendrive, które również mogą być źródłem zagrożenia.

━ więcej podobnych

Gdzie szukać kuponów rabatowych? Oto 10 źródeł, z których możesz skorzystać.

W obliczu rosnących cen, każda możliwość zaoszczędzenia jest na wagę złota. Dlatego też kupony rabatowe, promocje, i zniżki są tak chętnie poszukiwane przez polskich...

Co to jest dieta FODMAP i dla kogo jest przeznaczona?

Dieta FODMAP to podejście żywieniowe, które zyskało uznanie szczególnie wśród osób doświadczających problemów jelitowych związanych z nietolerancją pokarmową. Jest to plan dietetyczny bazujący na...

Jak zaplanować idealny weekend w górach?

Każdy z nas potrzebuje czasem oderwać się od codziennego zgiełku i rutyny. Planowanie weekendu w górach może być idealnym sposobem na regenerację sił i...

Jak zabezpieczyć swoje dane w chmurze?

W obecnych czasach tech rewolucję kształtuje możliwość przechowywania ogromnych ilości danych w tzw. chmurze. Dynamiczny rozwój tego rozwiązania i rosnąca świadomość korzyści płynących z...

Jakie są korzyści z uprawiania jogi?

Joga to nie tylko popularny rodzaj aktywności fizycznej, ale przede wszystkim kompletny system wspierający zdrowie zarówno ciało, jak i umysł. W swej istocie, jest...

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj