Jaki rodzaj działalności wybrać

Date:

Share:

Jedną z ważniejszych rzeczy przy rejestracji swojej firmy jest rodzaj prowadzonej działalności. Obecnie przepisy umożliwiają blisko dziesięć różnych rodzajów, dlatego taką decyzję należy dobrze przemyśleć.

Dlaczego rodzaj działalności ma takie znaczenie

Rodzaj prowadzonej działalności ma duże znaczenie dla funkcjonowania firmy. Bezpośrednio wpływa bowiem na kwestie księgowe, ale też i możliwości reprezentowania przed urzędami czy odpowiedzialności za powstałe zobowiązania. Każdy typ działalności to określone korzyści dla właściciela firmy, ale też i różnego rodzaju konsekwencje, z którymi trzeba się liczyć. Dlatego też taka decyzja powinna być dobrze przemyślana, a w razie wątpliwości warto ją skonsultować z osobami, które mają duże rozeznanie w tym temacie.

Dostępne formy prowadzenia działalności gospodarczej

Jednoosobowa działalność gospodarcza

Uznawana jest za najprostszą formę działalności gospodarczej, nie wymaga posiadania kapitału początkowego ani skomplikowanych procedur przy rejestracji. Wniosek można złożyć w formie elektronicznej przez internet, a wszystko powinno się udać załatwić w ciągu kilku dni. Zależnie od formy opodatkowania będzie różnie prowadzona księgowość, trzeba też pamiętać, że przy zobowiązaniach właściciel odpowiada całym swoim majątkiem.

Spółka cywilna

Do założenia spółki cywilnej potrzebni są co najmniej dwaj wspólnicy, albo podmioty prawne, albo osoby prowadzące działalność. Nie ma potrzeby wnoszenia żadnego kapitału, natomiast trzeba spisać umowę założycielską. Spółki cywilne nie mają osobowości prawnej, dlatego każdy ze wspólników jest zobowiązany do płacenia podatku dochodowego.

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością

Chyba najpopularniejszy rodzaj spółek spośród możliwych do wybrania. Spółka z o.o. wymaga wniesienia kapitału założycielskiego w wysokości do najmniej 5 tysięcy złotych. Do tego potrzebny jest przynajmniej jeden założyciel, a umowę trzeba zawrzeć w formie notarialnej. Takie spółki są reprezentowane przez zarząd, i za zobowiązania odpowiadają swoimi aktywami.

Spółka akcyjna

Forma działalności przeznaczona dla dużych firm, planujących wejście na giełdę. Minimum jeden założyciel, status sporządzony w formie aktu notarialnego czy wysokość wnoszonego kapitału w wysokości minimum 100 tysięcy złotych to ważniejsze zasady związane z tym rodzajem spółek. Spółki akcyjne mogą być reprezentowane przez zarząd, lub też można ustanowić do tego pełnomocnika.

Spółka jawna

Do założenia spółki jawnej także jest potrzebnych przynajmniej dwóch wspólników, a umowa musi zostać zawarta w formie pisemnej. Jeśli do majątku spółki wnoszone są nieruchomości, to wtedy należy pofatygować się do notariusza. Spółki jawne nie mają osobowości prawnej, co oznacza że mogą być reprezentowane przez każdego wspólnika. Jeśli chodzi o zobowiązania, to każdy ze wspólników odpowiada za nie całym swoim majątkiem.

Spółka partnerska

Spółkę partnerską mogą założyć wyłącznie przedstawiciele wolnych zawodów, na przykład lekarzy czy prawników, dlatego też taka forma nie jest powszechnie dostępna dla wszystkich przedsiębiorców. Niezbędne będzie spisanie umowy w formie pisemnej oraz dokonanie wpisu do KRS, natomiast nie jest wymagane posiadanie kapitału zakładowego.

Spółka komandytowa

Spółka komandytowa jest zakładana przez dwóch wspólników, nazywanych komplementariuszem oraz komandytariuszem. Ciekawa jest kwestia odpowiedzialności za zobowiązania, komplementariusz odpowiada bowiem całym swoim majątkiem, zaś komandytariusz do wysokości kwoty wskazanej w umowie. W celu założenia takie spółki konieczne jest spisanie aktu notarialnego.

Spółka komandytowo-akcyjna

Ten rodzaj spółki jest połączeniem spółek komandytowej i akcyjnej. Zasady obejmujące obu wspólników są identyczne jak w spółce komandytowej, wymagana jest też umowa w firmie aktu notarialnego. Przepisy stanowią, że przy zakładaniu takiej formy działalności niezbędne jest posiadanie kapitału zakładowego w wysokości co najmniej 50 tysięcy złotych.

━ więcej podobnych

Gdzie szukać kuponów rabatowych? Oto 10 źródeł, z których możesz skorzystać.

W obliczu rosnących cen, każda możliwość zaoszczędzenia jest na wagę złota. Dlatego też kupony rabatowe, promocje, i zniżki są tak chętnie poszukiwane przez polskich...

Co to jest dieta FODMAP i dla kogo jest przeznaczona?

Dieta FODMAP to podejście żywieniowe, które zyskało uznanie szczególnie wśród osób doświadczających problemów jelitowych związanych z nietolerancją pokarmową. Jest to plan dietetyczny bazujący na...

Jak zaplanować idealny weekend w górach?

Każdy z nas potrzebuje czasem oderwać się od codziennego zgiełku i rutyny. Planowanie weekendu w górach może być idealnym sposobem na regenerację sił i...

Jak zabezpieczyć swoje dane w chmurze?

W obecnych czasach tech rewolucję kształtuje możliwość przechowywania ogromnych ilości danych w tzw. chmurze. Dynamiczny rozwój tego rozwiązania i rosnąca świadomość korzyści płynących z...

Jakie są korzyści z uprawiania jogi?

Joga to nie tylko popularny rodzaj aktywności fizycznej, ale przede wszystkim kompletny system wspierający zdrowie zarówno ciało, jak i umysł. W swej istocie, jest...

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj