Jazda na rowerze to nie tylko wiele przyjemności, ale też i mnóstwo korzyści dla zdrowia. Jeśli ktoś jeździ niewiele, to w zasadzie może wsiadać na rower i po prostu jechać. Ale jeżeli w planach będzie dłuższa trasa, to warto się do niej lepiej przygotować, żeby nie było po drodze żadnej niespodzianki.
Dlaczego warto jeździć na rowerze
Zwiedzanie okolic na rowerze to świetny sposób na spędzanie wolnego czasu. Sama jazda na dwóch kółkach zwiększa kondycję, spala kalorie i pozytywnie wpływa na zdrowie. Jest także znacznie tańsza i bardziej ekologiczna od jechania samochodem, a zwłaszcza przy obecnych cenach paliw. Do tego mamy obecnie coraz bardziej rozbudowaną infrastrukturę dla rowerzystów, do użytku oddawane są kolejne ścieżki, dlatego też i po prostu jest gdzie jeździć. Wiele ciekawych zakątków naszego kraju jest schowanych z miejscach, do których ciężko trafić samochodem, i wtedy rower staje się idealną opcją. Jednak trzeba pamiętać o tym, że do takich wycieczek trzeba się odpowiednio przygotować. Zwłaszcza jeśli zaczyna się planować dłuższe wycieczki, to nie można tak po prostu wyciągnąć rower z piwnicy i pojechać, bo może się okazać że będą problemy z powrotem. Konieczne jest zadbanie wcześniej o kondycję, ale też i zaplanowanie trasy i skompletowanie niezbędnego ekwipunku.
Jak się przygotować do dłuższej wycieczki rowerowej
Odpowiednia kondycja
Dla organizmu przejechanie dziesięciu kilometrów jest czymś zupełnie innym niż przejechanie stu czy dwustu. Dlatego jeżdżąc okazyjnie nie można się rzucać na głęboką wodę i porywać się na długą trasę. Nie ma innego wyjścia, jak odpowiednio wcześniej trochę potrenować. Ciało przyzwyczajone do wysiłku na pewno lepiej zniesie trudy długiego pedałowania, nie skończy się to też bolesnymi zakwasami. Jeśli z kondycją jednak nie jest najlepiej, to dobrym pomysłem będzie podzielenie trasy na kilka etapów, z noclegami po drodze.
Stan techniczny roweru
Wyruszając w dłuższą trasę koniecznie należy zadbać o to, żeby rower był w dobrym stanie technicznym. Jeśli ktoś się na tym zna, to może to zrobić samemu, jeśli nie, to należy rower oddać do serwisu. Trzeba tylko pamiętać o tym żeby nie robić tego na ostatnią chwilę, bo w serwisach często trzeba chwilę poczekać na swoją kolejkę. Obowiązkowo trzeba dopompować koła, sprawdzić stan opon i wyregulować hamulce. Warto także ustawić siodełko i kierownicę. Przy krótkiej jeździe nie zwraca się na to szczególnej uwagi, ale po kilkudziesięciu przejechanych kilometrach niedopasowanie może się okazać mocno uciążliwe. Oczywiście trzeba też pamiętać o obowiązkowym wyposażeniu roweru, czyli dzwonku czy światłach.
Wyposażenie
Oprócz przygotowania kondycyjnego i sprawdzenia stanu technicznego roweru warto zabrać ze sobą kilka przedmiotów, które mogą uratować cały wyjazd. Najczęściej spotykanym problemem przy jeździe na rowerze jest przebicie dętki. W wielu przypadkach powinno się ją udać skleić, dlatego łatki i klej powinny się obowiązkowo znaleźć w bagażu. Ale czasami pęknięcie jest w takim miejscu, że żadna łatka nie pomoże, i wówczas jedynym rozwiązaniem będzie wymiana dętki na nową. Ją także warto ze sobą zabrać, podobnie jak łyżki do ściągania opon, zestaw kluczy i imbusów oraz rzecz jasna pompkę. Osobną sprawą jest zapakowanie odzieży, jedzenia czy różnych przydatnych drobiazgów – tu każdy powinien sobie zrobić listę tego, co będzie potrzebował.
Plan jazdy
Spontanicznie można przejechać kilkanaście kilometrów na rowerze, ale jeśli będzie ich dwieście czy trzysta, to trzeba wszystko odpowiednio zaplanować. Przede wszystkim należy długą trasę podzielić na etapy, dobierając ich długości do możliwości uczestników. Przy takim podziale trzeba uwzględnić noclegi, o których wiele osób zapomina, a które są bardzo ważne przy takich wyjazdach. Często może pojawić się też potrzeba przetransportowania rowerów na docelowe miejsce. Można wtedy jechać samochodem, ale można też coraz popularniejszą koleją czy autokarem. Tylko wtedy należy odpowiednio wcześnie pomyśleć o biletach, bo miejsc do przewozu rowerów jest z reguły niewiele.