Zaniedbania w profilaktyce jamy ustnej często powodują konieczność usunięcia zębów. Pozostawienie pustych miejsc nie tylko jedn mało estetyczne, ale również niekorzystne dla zdrowia, dlatego też warto pomyśleć o wypełnieniu pustych miejsc. Możliwości na to jest wiele, a coraz popularniejsze stają się implanty.
Implanty – czym są
Implanty to nic innego jak sztuczne zamienniki korzeni zębów. Obecnie wykonuje się je najczęściej ze stopów tytanu, materiał ten nie tylko jest lekki i bardzo wytrzymały, ale dodatkowo praktycznie obojętny dla organizmu, a przez to bardzo dobrze tolerowany. Implant ma kształt śruby z niewielkim gwintem, która podczas zabiegu chirurgicznego zostaje wkręcona do kości szczęki. Dzięki temu po kilku miesiącach tworzy się trwałe połączenie, równie wytrzymałe jak naturalne. Na tak wstawiony korzeń nakłada się koronę, dopasowaną pod względem koloru i kształtu do reszty zębów. Sam zabieg jest wykonywany w znieczuleniu miejscowym, i wbrew obawom wielu pacjentów, jest on całkowicie bezbolesny. Po zabiegu konieczne jest odpowiednie postępowanie, gdyż proces pełnego przyjęcia może trwać kilka miesięcy. Konieczne jest uważanie na siebie, przede wszystkim unikanie gryzienia twardych pokarmów, żeby nie przeciążać wszczepionego wkrętu. Jeśli wszystko będzie w porządku, to dobrze założonym implantem można się będzie cieszyć do końca życia.
Zalety implantów
Tak duża popularność implantów bierze się z tego, że posiadają one liczne zalety. Trzeba jednak pamiętać, że nie każdy stomatolog może je wstawiać, potrzebne są do tego duże umiejętności i doświadczenie. Jeśli jednak wszystko zostanie dobrze wykonane, a organizm nie odrzuci wkrętów, to w zasadzie takie implanty świetnie sobie poradzą przez resztę życia.
Naturalny wygląd
Puste miejsca po zębach nie wyglądają zbyt ładnie i estetycznie. Dzięki implantom można je uzupełnić, w taki sposób,że będą one praktycznie nie do odróżnienia od prawdziwych zębów. Dodatkową korzyścią z wstawienia implantów jest zapobieganie cofaniu brody, co ma miejsce przy utracie zębów i niestety mocno postarza.
Łatwość utrzymania higieny jamy ustnej
Z uwagi na materiały, z których są wytwarzane implanty, są one znacznie mniej narażone na uszkodzenia spowodowane działaniem słodkich czy kwaśnych pokarmów. Dzięki temu łatwo się je utrzymuje w czystości, choć oczywiście trzeba pamiętać o tym, że na nich także mogą się osadzać osady.
Wysoka trwałość
Stopy tytanu są bardzo trwałe, który pozwala na wieloletnie użytkowanie. Jeśli proces przyjęcia przebiegnie pomyślnie, to całość będzie tak samo wytrzymała, jak naturalne korzenie, połączone z kośćmi. Dodatkowo praktycznie się nie zużywają, bo nie trzeba ich wyjmować do mycia.
Nie uszkadzają sąsiednich zębów
W przeciwieństwie do innych metod wypełniania ubytków implanty praktycznie nie oddziałują na sąsiednie zęby. Przede wszystkim przy ich uzupełnianiu nie trzeba montować żadnych klamr i innych mechanizmów, bo wszystko opiera się na umieszczonym w szczęce wkładzie.
Korzystnie wpływają na zdrowie
Dzięki implantom można skutecznie uzupełnić braki w uzębieniu, a te są niezbyt korzystne dla zdrowia. Przede wszystkim dzięki wszystkim zębom znacznie lepiej żuje się pokarmy, a to ma niebagatelny wpływ na funkcjonowanie układu pokarmowego.
Wady implantów
Decydując się na implanty, trzeba pamiętać o tym, że mają one kilka wad.
Ryzyko odrzucenia
Jak to ma miejsce w przypadku każdego obcego materiału, przy implantach mogą wystąpić problemy z przyjęciem. Pojawiają się wtedy stany zapalne, obrzęki czy ból, a w niektórych przypadkach implant może zostać przez organizm odrzucony.
Długi okres potrzebny do uzyskania pełnej sprawności
Sam proces zakładania implantu trwa krótko, bo zaledwie pół godziny, to znacznie dłużej czasu potrzeba na osiągnięcie pełnej sprawności. Pełne zespolenie wkręta z kością to nawet kilka miesięcy, i trzeba wtedy zachować odpowiednie środki bezpieczeństwa.
Nie każdy może je założyć
Implanty niestety nie są dla każdego, istnieje szereg przeciwwskazań do wykonania takiego zabiegu, między innymi ogólny zły stan zdrowia, nowotwory czy problemy z układem krążenia.