Siedzący tryb życia, brak ruchu czy nieodpowiednia pozycja w czasie pracy mogą spowodować ból pleców. Plecy bolą także w czasie różnych chorób, jednak bez względu na powód jest to bardzo uciążliwe. Dłużej utrzymujące się dolegliwości z pewnością wymagają porady specjalisty, natomiast chcąc w miarę funkcjonować trzeba sobie z tym bólem jakoś poradzić. Na szczęście jest sporo domowych sposobów, które skutecznie mogą pomóc na te dolegliwości.
Dlaczego kręgosłup może boleć?
U wielu osób kręgosłup jest narażony na ogromne obciążenia. Długie siedzenie, często w nieodpowiedniej pozycji, nieprawidłowe podnoszenie ciężarów oraz unikanie aktywności fizycznej może doprowadzić do tego, że w pewnym momencie kręgosłup przypomni o sobie i zwyczajnie zacznie boleć. Ale też dolegliwości w plecach mogą być skutkiem różnych schorzeń, niekoniecznie nawet w pierwszej chwili oczywistych. Jednym z najczęstszych powodów takiego bólu jest dyskopatia. Przy zmianach zwyrodnieniowych lub przeciążeniu może dojść do przesunięcia się krążka międzykręgowego, który zacznie uciskać na nerwy, co się kończy problemami bólowymi. Często przy zmianach nowotworowych chore osoby skarżą się na mocne bóle, ale też może to być spowodowane schorzeniami nerek czy innych wewnętrznych narządów. Z bardziej prozaicznych zdawałoby się przyczyn można jeszcze wymienić chodzenie na wysokich obcasach, co często dotyka kobiety, a także zbyt długa praca w pozycji siedzącej. Co ciekawe, plecy mogą także boleć w wyniku nerwów i stresu, najczęściej jest to spowodowane napiętymi mięśniami.
Domowe sposoby na ból kręgosłupa
W przypadku pojawienia się bólu pleców ważne jest szybkie zdiagnozowanie jego przyczyny i podjęcie leczenia. Ale doraźnie można sobie pomóc kilkoma domowymi sposobami, które z pewnością przyniosą ulgę i ukojenie.
Aktywność fizyczna
W przypadku pojawienia się bólu należy zrezygnować z forsownych ćwiczeń czy podnoszenia ciężkich przedmiotów. Jednak jeśli tylko będzie taka możliwość, to należy wstawać z łóżka i zachować choć minimum aktywności fizycznej, co nie tylko pozwoli poprawić samopoczucie, ale też i przyspieszyć powrót do zdrowia.
Termoterapia
Zarówno ciepło jak i zimno są bardzo pomocne na dolegliwości bólowe, nie inaczej jest w przypadku kręgosłupa. Bardzo pomaga chociażby gorąca kąpiel z dodatkiem olejków eterycznych, która rozluźnia mięśnie i rozszerza naczynia krwionośne. Ale kostki lodu przyłożone w bolące miejsce także mogą zdziałać cuda, i pozwolić normalnie funkcjonować.
Środki przeciwbólowe
Chcąc doraźnie złagodzić dolegliwości można sięgnąć po ogólnie dostępne środki przeciwbólowe. Najbardziej popularne, oparte na paracetamolu czy ibuprofenie, można kupić praktycznie w każdym sklepie. Dobrze jednak udać się do apteki, tam można bowiem dostać preparaty o silniejszym działaniu i ukierunkowaniu właśnie na tego typu problemy.
Odpowiedni sen
Ponieważ w łóżku spędzamy sporą część doby, to należy zadbać o to, żeby ten sen był jak najlepszy. Należy unikać zbyt miękkich materacy, bo powoduje to zapadanie się ciała. Trzeba również pilnować, w jakiej pozycji się śpi, niektóre z nich mogą bowiem nasilać dolegliwości, a inne je zmniejszać.
Okłady
Pomysłów na okłady jest wiele, i każdy z nich może w jakiś sposób pomóc. Bardzo skuteczny jest ocet, po nawilżeniu szmatki należy ją trzymać całą noc w bolącym miejscu. Właściwości łagodzące posiada także miód, w jego przypadku także zaleca się pozostawić okład na kilka godzin.
Unikanie ruchów sprawiających ból
Schylanie, podnoszenie przedmiotów czy siedzenie w jakiejś pozycji – to wszystko może nasilać dolegliwości bólowe. Dlatego w miarę możliwości należy unikać ruchów, które sprawiają ból i go potęgują. Najlepiej dać kręgosłupowi jak najbardziej odpocząć, wtedy szybko powinien on wrócić do odpowiedniej formy.
Ćwiczenia fizyczne
Ćwiczenia na bolące plecy nie są forsowne ani wyczerpujące, bardziej mają za zadanie rozluźnić i rozciągnąć kręgosłup. Regularnie wykonywane nie tylko pozwolą szybciej uporać się z dolegliwościami, ale również zapobiegną ich nawrotom.