Jeszcze całkiem niedawno jakość dźwięku z głośników komputerowych pozostawiała wiele do życzenia, a jeśli ktoś faktycznie chciał się cieszyć tym, co słyszał, to musiał zainwestować sporo pieniędzy. Jednak w ostatnim czasie sytuacja uległa ogromnej zmianie. Na rynku pojawiło się mnóstwo modeli, które posiadają bardzo dobrą jakość i parametry dźwięku, a jednocześnie nie trzeba na nie wydawać fortuny. Co więcej, dzięki swoim możliwościom nowoczesne głośniki z powodzeniem mogą zastąpić zestaw hi-fi, pełniąc w domu funkcję centrum rozrywkowego. Jednak z uwagi na to, że na rynku jest bardzo dużo modeli, to wybór najlepszego wcale nie jest taki oczywisty. Dlatego warto zapoznać się z podstawowymi parametrami, jakie posiadają głośniki komputerowe, na pewno pomoże to w ostatecznym wyborze.
Ilość kolumn
Poszczególne zestawy głośników różnią się przede wszystkim ilością kolumn, od najprostszych 2.0 do wersji 7.1, dysponującej siedmioma satelitami i jednym subwooferem.
Głośniki 2.0
Takie zestawy są najprostsze, choć przy dobrej jakości wykonania potrafią zapewnić dość przyzwoity dźwięk. Jednak ze względu na konstrukcję nie można od nich wymagać jakiegoś rewelacyjnego brzemienia, w porównaniu z innymi układami wypadają dość słabo. Sprawdzą się przy sporadycznym korzystaniu z komputera, ale jeśli ktoś będzie dużo grał, oglądał filmy czy słuchał muzyki, to jednak lepiej zainwestować w coś lepszego.
Głośniki 2.1
Dołożenie do zestawu dwóch głośników kolejnego niskotonowego znacząco zwiększa jakość emitowanego dźwięku. Takie zestawy nazywane są 2.1, czyli dwa satelity i jeden subwoofer, dzięki odseparowaniu niskich tonów muzyka uzyskuje dużo lepsze brzmienie. Niektórzy producenci stają na wysokości zadania i oferują zestawy, które w cenie kilkuset złotych zapewniają naprawdę dobrą jakość.
Głośniki 5.1
Kolejna półka głośników to zestawy 5.1. W skład takich zestawów wchodzi 6 elementów, czyli 5 satelitów i subwoofer. W odróżnieniu od wersji 2.1 takie zestawy mają możliwość odtwarzania dźwięku wielokanałowego, który jest bardzo popularny w grach i filmach. Basy najczęściej są już mocne i wyraźne, a dźwięk dochodzi do odbiorcy z wielu różnych kierunków, co zapewnia mu doskonałe wrażenia słuchowe.
Głośniki 7.1
Najbardziej zaawansowane modele głośników, w których pojawiły się jeszcze kolejne dwa, umieszczane za plecami słuchacza. Takie rozwiązanie jeszcze bardziej urealnia słyszaną muzykę, dając wrażenie pełnej przestrzenności.
Pozostałe parametry głośników
Dla czerpania przyjemności z dźwięku liczy się nie tylko ilość kolom, ale też i inne parametry, na które należy zwrócić uwagę.
Jakość i materiał wykonania
Przy wyborze nie należy się sugerować wyłącznie ilością kolumn w zestawie, ale też jakością ich wykonania. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na materiał, z którego są wykonane obudowy. Zdecydowanie lepiej pod względem głosu wypadają tu obudowy zrobione z drewna, choć wiele plastikowych modeli także może się pochwalić dobrej jakości dźwiękiem. Warto również przyglądnąć się samym głośnikom. Czasami się bowiem okazuje, że pod eleganckimi, stylowymi obudowami kryją się słabe, kiepskie głośniki, które nie mają szans odpowiednio zabrzmieć. Jeśli tylko będzie taka możliwość, to przed zakupem warto wybrany zestaw odsłuchać, pozwoli to przekonać się o tym, jak brzmi całość.
Moc głośników
Na moc głośników należy uważać, bo producenci często stosują niezbyt uczciwe sztuczki. Podają oni bowiem moc wyrażoną w PMPO, podczas gdy w praktyce liczy się moc określona w RMS. Takie działanie może być bardzo mylące dla kupujących, ponieważ te dwie moce bardzo się od siebie różnią – moc określona w RMS jest znacznie wydajniejsza.