Dlaczego sup-y tak zyskały na popularności w ostatnim czasie

Date:

Share:

Od całkiem niedawna nasze jeziora i rzeki opanowały dmuchane deski z wiosłem. Coraz więcej osób korzysta z tej formy rozrywki, warto zatem poznać, czym są SUP-y i dlaczego zaczęły się cieszyć tak dużą popularnością.

Czym są SUP-y

SUP jest skrótem od Stand Up Paddle. W ten sposób nazywa się dmuchane deski, wyposażone w wiosło, za pomocą których można pływać po praktycznie każdej wodzie. Supy oferowane są w wielu różnych rodzajach, począwszy od wolnych, ale szerokich i stabilnych modeli rekreacyjnych, a skończywszy na szybkich modelach turystycznych i sportowych. Dzięki tak dużej różnorodności każdy bez problemów powinien dobrać deskę do swoich potrzeb i się nią cieszyć przez wiele lat. Cechą charakterystyczną SUP-ów jest to, że są dmuchane. Po złożeniu mieszczą się w dużej torbie, najczęściej wyposażonej w kółka, którą łatwo można transportować, a po nadmuchaniu ich długość może wynieść od dwóch do nawet czterech metrów. Standardowym wyposażeniem SUP-ów jest składane wiosło, wykonane z plastiku lub carbonu, wydajna pompka do nadmuchiwania, statecznik zwany też finem oraz specjalna linka zwana leash. Nawet na znanych zbiornikach należy mieć ze sobą kamizelkę, gdyż nigdy nie wiadomo, co się na wodzie wydarzy.

Zalety pływania na supie

Popularność sup-ów nie wzięła się z niczego. Pływanie na desce to przede wszystkim mnóstwo przyjemności, ale też i liczne korzyści. A jakie są najważniejsze zalety uprawiania tego sportu, można przeczytać poniżej.

Wysiłek fizyczny

Nawet wolne, rekreacyjne pływanie na desce wymaga pracy wielu mięśni, a jeśli ktoś będzie chciał osiągać większe prędkości, to może się porządnie przy tym zmęczyć. Na supie najczęściej pływa się na stojąco, choć można też klęcząc, w kucki czy nawet siedząc. W każdej z tych pozycji trzeba używać rąk do wiosłowania, a w przypadku stania dodatkowo mocno pracują też nogi stabilizując postawę i kręgosłup do utrzymania równowagi. Niewiele jest sportów, które jednorazowo angażują tak dużo grup mięśniowych, i to niejednokrotnie do ciężkiej i intensywnej pracy.

Łatwość transportu

Duży wpływ na rozpowszechnienie supów ma fakt, że są one dmuchane. Dzięki temu nie trzeba posiadać kilkumetrowego pomieszczenia do przechowywania, jak ma to miejsce w przypadku klasycznych kajaków, tylko całość bez problemów zmieści się w domowej szafie. Po zapakowaniu deska wraz z akcesoriami chowa się do torby o wysokości około dziewięćdziesięciu centymetrów i szerokości czterdziestu. Przy wadze kilkunastu kilogramów nie będzie problemu, żeby taki zestaw wnieść nawet na ostatnie piętro w bloku, a tym bardziej wygodnie przewozić samochodem.

Poprawa koncentracji

Pływanie na desce, zwłaszcza dla osób początkujących, jest pewnym wyzwaniem. Cały czas wymaga ono skupienia i koncentracji, czy to na utrzymaniu równowagi, czy na kierunku płynięcia, czy na pojawiających się przeszkodach. Ze względu na to, że na desce wbrew pozorom pływa się dość szybko, to cały czas należy być skupionym i uważnym, żeby nic się nie stało.

Poprawa równowagi

Chyba każdy, kto pierwszy raz wszedł na deskę, zastanawiał się jak na czymś takim w ogóle można stać. Jak się jednak okazuje, większość osób bardzo szybko zaczyna sobie radzić z utrzymaniem równowagi i spokojnym płynięciem. Jednak na wodzie zdarzają się sytuacje, kiedy nagle trzeba sobie radzić z większymi falami czy przechyleniami. Taki trening równowagi jest niezwykle przydatny w życiu codziennym. Dzięki ćwiczeniom na desce mięśnie odpowiedzialne za stabilizację zwiększają swoją siłę, i dzięki temu jest się mniej narażonym na kontuzje i urazy.

Kontakt z naturą

Nawet pływając w centrum miasta jest się na wodzie, a nie na asfalcie czy betonie, i to jest nieocenione w SUP-ach. A przecież możliwości korzystania z desek są praktycznie nieograniczone, bo większość rzek czy zbiorników świetnie się nadaje do uprawiania tego sportu. Pływanie sup-em jest także świetnym sposobem na odstresowanie, wchodząc na deskę trzeba się skupić na tym co się robi i nie ma czasu na zastanawianie się nad problemami.

━ więcej podobnych

Gdzie szukać kuponów rabatowych? Oto 10 źródeł, z których możesz skorzystać.

W obliczu rosnących cen, każda możliwość zaoszczędzenia jest na wagę złota. Dlatego też kupony rabatowe, promocje, i zniżki są tak chętnie poszukiwane przez polskich...

Co to jest dieta FODMAP i dla kogo jest przeznaczona?

Dieta FODMAP to podejście żywieniowe, które zyskało uznanie szczególnie wśród osób doświadczających problemów jelitowych związanych z nietolerancją pokarmową. Jest to plan dietetyczny bazujący na...

Jak zaplanować idealny weekend w górach?

Każdy z nas potrzebuje czasem oderwać się od codziennego zgiełku i rutyny. Planowanie weekendu w górach może być idealnym sposobem na regenerację sił i...

Jak zabezpieczyć swoje dane w chmurze?

W obecnych czasach tech rewolucję kształtuje możliwość przechowywania ogromnych ilości danych w tzw. chmurze. Dynamiczny rozwój tego rozwiązania i rosnąca świadomość korzyści płynących z...

Jakie są korzyści z uprawiania jogi?

Joga to nie tylko popularny rodzaj aktywności fizycznej, ale przede wszystkim kompletny system wspierający zdrowie zarówno ciało, jak i umysł. W swej istocie, jest...

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj