Szybkie tempo życia i brak czasu sprawiają, że odżywianie wielu osób pozostawia wiele do życzenia. W takiej sytuacji bardzo często sięgają one po tabletki, syropy czy kapsułki z witaminami, które teoretycznie uzupełnią niezbędne składniki odżywcze. Ale czy faktycznie można bezkarnie połykać ogromne ilości suplementów diety, czy jednak należy podejść do tego z pewną ostrożnością?
Suplementy diety – czym są
Wchodząc do apteki każdemu rzucają się w oczy ogromne ilości kolorowych pudełek, których projektanci prześcigają się, żeby jak najbardziej zainteresować klientów. Te suplementy diety są ogólne dostępne, przy ich zakupie nie trzeba pokazywać żadnej recepty. Z jednej strony jest to duże ułatwienie dla klientów, ale z drugiej niesie ryzyko nadużywania. Zwłaszcza dlatego, że jesteśmy cały czas bombardowani reklamami najróżniejszych specyfików pomagających na włosy, oczy, skórę czy zwiększających odporność. W praktyce wiele z tych suplementów zawiera dobrane w odpowiednich proporcjach witaminy i minerały, i ewentualnie jakieś substancje pomocnicze i wyciągi z roślin. Trzeba pamiętać, że suplementy diety to nie są leki, i nie powinny być tak traktowane. Są one środkami spożywczymi, faktycznie zawierającymi potrzebne dla organizmu składniki. W wielu przypadkach są naprawdę skuteczne i pomocne, bo dostarczenie wszystkich składników odżywczych jest niekiedy dość trudne. Ale z uwagi na to, że nie są lekami, to nie podlegają też rygorystycznym badaniom klinicznym, i pozostaje jedynie wierzyć temu, co napisał producent.
Zasady zażywania suplementów
Zanim skuszeni kolejną reklamą sięgniemy po suplementację, warto się najpierw zastanowić, na ile faktycznie jest ona niezbędna i konieczna. Niejednokrotnie wystarczy tylko lekko zmodyfikować swoją dietę, żeby dostarczyć organizmowi wszystko co potrzebne, ale w niektórych przypadkach nie będzie to możliwe. I wtedy sięgnięcie po suplementy jak najbardziej ma uzasadnienie. Ważne jest też to, że niekiedy można łatwo przedawkować któryś ze składników, a to może przynieść efekty odmienne od planowanych. Dlatego jak najbardziej nie należy unikać suplementacji, ale trzeba podejść do niej z odrobiną rozsądku. Poniżej znajduje się kilka zasad, których warto się trzymać jeśli zaczyna się zażywanie dodatkowych witamin.
Unikanie nadużywania
Wszechobecne reklamy zachęcają do zażywania preparatów na wszystko. Jednak ich uleganie nie jest dobrym pomysłem, bo z różnych powodów nie powinno się ich stosować w nadmiarze, a już na pewno bez żadnego zastanowienia. Warto przede wszystkim dopasować suplementy do swojej diety, ale też i unikać ich nadmiaru, bo raczej nie wyjdzie to korzystnie dla zdrowia.
Dopasowanie suplementacji do swojej kondycji, wieku i stanu zdrowia
Producenci suplementów coraz częściej dedykują poszczególne suplementy z serii do wieku, płci i stanu zdrowia. Jest to o tyle istotne, że w różnych okresach życia jest różne zapotrzebowanie na witaminy i minerały, i takie rozróżnienie jest jak najbardziej słuszne.
Porada u specjalisty przed zaczęciem zażywania
Niektóre witaminy i minerały można zażywać w większej ilości, bo najwyżej zostaną one wydalone z organizmu, ale w przypadku niektórych przedawkowanie jest bardzo niewskazane. Dlatego też zaczynając suplementację warto zasięgnąć porady specjalisty, najlepiej lekarza lub dietetyka. Być może zaleci on badania, które pozwolą określić, czy danego składnika brakuje, czy jest on w normie. Taka porada jest też bardzo potrzebna, jeśli na co dzień przyjmuje się jakieś lekarstwa. Te mogą wchodzić w iterację ze składnikami suplementów, i przez to mieć ograniczone działanie.
Kupowanie sprawdzonych preparatów
Rynek suplementów rośnie bardzo dynamicznie, i pojawia się na nim coraz więcej firm próbujących na tym zarobić. Niestety czasami skutkuje to niższą jakością preparatów, lub nawet ich niezgodnością z deklarowaną ulotką. Kupowanie ich w sprawdzonym miejscu i przede wszystkim sprawdzonych producentów, to gwarancja tego że faktycznie będą skuteczne.